لالای فرشته

عناصر افزایش هوش کودک

study-2

ارتباط كلامى مادر با جنین و وابستگى آن به هوش:

در پاسخ به این سؤال كه مطالعه مادر در دوران باردارى و یا صحبت هاى علمى در این دوران و حتى ذكر آیه هاى قرآنى و... آیا منجر به افزایش هوش در كودك مى شود یا نه، مشاور خانواده معتقد است مسأله هوش بیشتر جنبه ژنتیكى و گاهى محیطى دارد، مطالعه قرآن و صحبت هاى علمى، گوش دادن به موسیقى هاى خاص و... به مدت طولانى در باردارى، در ناخودآگاه جنین نقش بسته و بعدها در بزرگسالى فرد، تمایل بیشترى به این موارد پیدا می كند.

جنبه‌های مختلف می تواند منجر به تقویت حافظه و هوش شود. نوع تغذیه از جمله نكات مهمی است كه باید به آن توجه نمود.

انس با کتاب و کتابخوانی

الف- در مواقع مختلف، مثلاً مواقع عوض كردن پوشك، حمام كردن، غذا دادن یا بازی كردن با او حرف بزنید و برایش شعر بخوانید.

ب- كتاب و كارت های آموزشی عكس دار با رنگ های روشن به او نشان دهید یادتان باشد كه در این سن كودك احتمالاً از نگاه كردن، انداختن و جویدن كتاب ها بیشتر از مطالعه لذت می برد. (بهتر است به جای كتاب های كاغذی معمولی از كتاب های پارچه ای یا پلاستیكی- كتاب حمام- كه مخصوص بچه های كوچك تهیه شده و در بازار موجود است استفاده كنید)

ج- برای افزایش دامنه ی لغات، كودك هنگام تماشای كتاب ها از او سؤال بپرسید مثلاً بپرسید: این چیه؟ یا خرسه كجاست؟

د- كلمات روی تابلوها را در اماكن مختلف مثل پارك، باغ وحش، یا حتی در حین پیاده روی یا ماشین سواری به او نشان دهید.

هـ- از زمانی كه متوجه می شوید بچه به حروف روی اسباب بازی ها دقت می كند، نام حروف را به او بگویید. كلمات را بلند بخوانید و معنی آن ها را برایش توضیح دهید.

آرامش مادران در دوران بارداری به هوش كودكان كمك می كند.

بررسی ها نشان داده مادرانی كه در دوران بارداری آرامش دارند نسبت به آنهایی كه در این دوران استرس دارند، فرزندانی با بهره هوشی بالاتر به دنیا می آورند. چنانچه مادر در دوران بارداری تحت فشار روحی و اضطراب باشد نه تنها فرزند از نظر رشد طبیعی جسمی دچار مشكل شده و عموماً با وزن كمتر متولد می شود بلكه از نظر بهره هوشی نیز در سطح پایین تری خواهد بود.

در عین حال استرس مادران در دوره بارداری منجر به تولد كودك نا آرام و بی قرار شده و حتی در مواردی كه فشارهای روحی افزایش یابد ممكن است بارداری به انتها نرسد و مادر دچار سقط جنین شود.
متخصصان عقیده دارند جنین متأثر از تغییرات هورمونی مادر، مراحل رشد خود را پشت سر می گذارد و استرس مادر موجب افزایش ترشح كورتیزول یا همان هورمون استرس شده و موجب كاهش ضریب هوشی كودك می شود.

البته لازم به ذكر است استرس صرفاً به معنای ناراحتی مادر نیست بلكه فشار كاری زیاد و خستگی مفرط نیز برای بدن نوعی استرس تلقی می شود و تأثیرات منفی زیادی بر جنین می گذارد.

به همین دلیل توصیه می شود مادران باردار در این دوران از نظر جسمی و روحی آرامش بیشتری داشته باشند و از نظر كارهای بدنی نیز بیش از حد به خود فشار نیاورند تا فرزندانی سالم و با نشاط و با هوش داشته باشند.

قصه گفتن برای تكامل مغز نوزاد لازم است.

متخصصان روان شناسی، قصه گفتن را برای تكامل مغز نوزادان و كودكان لازم می دانند و می گویند: با قصه گویی، علاوه بر شناساندن صدای والدین، صحبت كردن برای كودك راحت می شود و كلمات را صحیح و كامل ادا می كند.

والدین براین باورند كه نوزاد هیچ چیز را متوجه نمی شود و لازم نیست با او حرف بزنند، این در حالیست كه مغز نوزاد آماده برای پذیرش و یادگیری است و دوست دارد صدای والدین خود را بشنود و با محیط آشنا شود.

والدین حتماً باید نام اشیا، غذا، اسباب بازی و یا هر چیز دیگری را كه به نوزاد می دهند برای او بگویند و زمانی كه كودك سعی می كند به هر لفظی كلمه را ادا كند صحبت كردن او را قطع نكنند و اجازه دهند آن گونه كه راحت است آن را تلفظ كند.

مطالعات نشان داده است كه صحبت با زبان كودك، باعث تأخیر در تكامل گفتار نمی شود، اما والدین باید سعی كنند در صحبت با كودك تركیبی از لغات بزرگسالان را با صدای بچه گانه مورد استفاده قرار دهند.

در واقع با این عمل بسترسازی مناسبی را برای كودك در ادای صحیح كلمات فراهم می شود.