لالای فرشته

جنبش جنین در دوران بارداری

جنبش و حرکت جنین در دوران بارداری می تواند متفاوت باشد .مادر ممکن است احساس پیچ و تاب جنین را در خود کند . ممکن است جنین لگد بزند  یا حرکت کند و یا بجنبد .این جنبش و لگد زدن جنین در شکم مادر یک امر طبیعی است درست مثل سوزش سر دل ,  پا باد کرده , درد پشت و ….   همگی در این 9 ماه طبیعی می باشد . اما حرکت جنین در این دوران ممکن است برای مادر سئوال های را در پی داشته باشد از جمله اینکه آیا نوزاد من به اندازه لگد می زند یا زیاد لگد میزند . این موضوع برای هر کودکی متفاوت می باشد و د ماه های بارداری این جنبش متفاوت است .

در این زمان جنین بسار کوچک است و در حال توسعه می باشد و با اندازهای نرسیده است که تکان بخورد . حداقل در 3 ماه اول بارداری حرکت و جنبشی ندارد تا جنین شکل بگیر . جنین در سه ماه اول بارداری نشانه های خود را فقط به صورت حالت تهوع مادر یا سردرد و خواب آلودگی نشان می دهد .و در ماه های بعد است که جنبش جنین آغاز می شود.

جنبش جنین در ماه چهارم بارداری

در این ماه ممکن است مادر اولین جنبش های جنین را حس کند ولی این ممکن است و حتمی نیست. چون جنین تازه در حال شکل گرفتن می باشد ممکن است حرکت های خود را شروع نکرده باشد

جنبش جنین درماه پنجم بارداری

در این ماه کودک به طور فزاینده ای رشد میکند و بزرگ می شود و عضلات او روز به روز قوی تر می شود.در این زمان است که کودک شروع به لگد زدن می کند و حرکت های ژیمناستیک واری دارد  . این جنبش های جنین ممکن است 1 یا دو ساعت طول بکشد و یا 1 یا دو روز . ولی توجه کنید که مکن است دیگر لگد نزند چون هنوز به اندازه کافی رشد نکرده است . ولی اگر در میانه ماه پنجم بارداری هستید و هنوز جنین شما لگد نزده است پزشک ممکن است یک سونوگرافی به شما بدهد تا از سلامت جنین مطمئن شود .

جنبش کودک در ماه ششم بارداری

در این ماه جنین به سرعت رشد می کند و حرکت های خود را شروع می کند . و این حرکت ها می تواند بازتابی از شرایط روحی مادر یا تغذیه او باشد .مثلا زمانی که که مادر غذاهای قند دار می خورد جنین  پر انرژی می شود و شروع به حرکت می کند  و یا زمانی که مادر دچار استرس می شود  آدرنالین ترشح می کند و این باعث جنبش کودک می شود .

در این مرحله از بارداری رحم برای نوزاد کوچک می شود ولی نه به اندازهای که او نتواند حرکت های خود را انجام دهد . در این زمان شما نباید جنین خود را با دیگران و یا فرزند قبلی خود مقایسه کنید .چون نوزادان با هم متفاوت هستند. شما فقط باید به تغذیه خود برسید و  از استرس به دور باشید.

جنبش جنین در ماه هفتم بارداری :

در این ماه شما باید هر روز انتظار جنبش جنین را داشته باشید .جنین در یک ساعت می تواند 10 جنبش یا کمتر را داشته باشد . ولی بیتر از ده جنبش در ساعت کمی نگران کننده است و باید با پزشک مشورت شود.

جنبش های جنین در ماه هشتم بارداری:

در این ماه هم مثل ماه گذشته می باشد با این تفاوت که خواب جنین در این ماه کمی طولانی تر می باشد و ممکن است ساعاتی ساکت باشد . بهتر است مادر غذاهای سبک بخورد تا جنین رحت تر باشد و آرام بخوابد .ولی بیشتر از 10 جنبش در ساعت باید با پزشک در میان گذاشته شود .

جنبش های جنین در ماه نهم بارداری

در این ماه جنین بسیار بزرگ می شود و وزن خود را کامل می کند و در نتیجه رحم برای او کوچک می شود در این زمان است که جنین خود را به دهانه رحم می کوبد و دچار جنبش و گاهی اوقان باعث درد مادر می شود . جنین در سه هفته آخر بارداری جنبش هایش افزایش می یابد و ممکن است  نوزاد را در دهانه رحم حس کند ولی طبیعی است و جنین ها با هم متفاوت هستند .و نباید خود را در باره این جنبش ها نگران کنید . فقط هر گونه تغییر ناگهانی حرکت جنین  و یا تعداد حرکت ها باید با پزشک در میان گذاشته شود.