لالای فرشته

آمادگی ورود به دنیای جدید

لمس و ماساژ اولین حسی است که نوزاد می شناسد. در دوران جنینی، کودک در رحم مادر، با لطافت در مایع گرمی قرار گرفته است به وسیله ی ضربان قلب مادر، لمس و نوازش می شود. جای تعجب نیست که برای کودک احاطه شده در این امکانات آسایشی، لمس و ماساژ، اولین حسی باشد که در بدو تولد تجربه می شود.

کودک اولین ماساژ خود را در گذر از کانال زایمانی، حین زایمان طبیعی دریافت می کند. انقباضات زایمانی، دردهای حین زایمان، همچون ماساژ کمک می کنند تا دستگاه تنفسی، گوارشی و دیگر اندام های وی تحریک شده و عملکرد خود را به بهترین نحو آغاز کنند. کودکانی که به روش سزارین متولد می شوند، از تحریکی که در زایمان طبیعی وجود دارد، برخوردار نمی شوند.

در دنیای حیوانات، به دلیل این که اغلب اوقات زایمان سریع است، اولین ماساژ بلافاصله بعد از تولد، توسط حیوان ماده، با لیسیدن صورت می گیرد. اینعمل به منظور تحریک سیستم تنفسی و دیگر اندام های حیوانِ تازه متولد شده، انجام می شود.

بر خلاف دیگر پستانداران که پس از گذشت چند دقیقه از لحظه ی تولد، قادرند روی پا بایستند و پس از گذشت چند هفته مستقل می شوند، نوزاد انسان برای مدت طولانی وابسته بوده و نیاز به محافظت دارد. شاید نارس ترین نوزاد در بین پستانداران در بدو تولد، نوزاد انسان باشد. بنابراین نوازش و ماساژ از طریق تحریک پوستی به خصوص برای کودکانی که به روش سزارین به دنیا می آیند، نه تنها از بُعد جسمی برای کودک مفید است، بلکه به مادر و کودک این فرصت را می دهد تا آن "تماس حیاتی" را که به دلایل پزشکی در لحظه ی تولد عملی نشده است، جبران کنند.

منبع: کتاب کوچک آرامش نوزاد ـ دکتر فیروزه روستا