لالای فرشته

احساس امنیت در دنیای جدید

در اولین لحظات ورود به این دنیای پر از نور و صدا، نوزاد بوی مادر خود را می شناسد. احساس امنیتی که بوی مادر در نوزاد ایجاد می کند و همچنین نوازش ها و در آغوش گرفتن ها، ورود وی را به دنیای جدید خوش آمد می گوید.

صدا و نگاه شما هم می تواند قسمتی از این احساس لمس شدن را به کودکتان بدهد. اجازه دهیم نوزادانمان در یک اتاق نیمه تاریک و گرم چشم به جهان بگشایند و با ماساژ و نوازش زندگی را آغاز کنند؛ نه با یک سیلی!!

تحقیقات ثابت کرده است که نوزاد برای رشد متعادل جسمی، ذهنی و روانی، مرتباً احتیاج به "نوازش مغذی" دارد. گرمای دست شما حین ماساژ و صمیمیت آغوش شما، او را تغذیه می کند. بگذارید انتقال او از "عالم رحم" به "عالم خاکی"، تا حد امکان بدون تنش و خوشایند باشد.

فردریک لوبوآیر معتقد است: "تماس، لمس و ماساژ کودک، حکم غذا را برای او دارد. غذایی که به اندازه ی ویتامین ها و مواد مغذی برای وی لازم است."

نوزادان بانوعی عطش شدید پوستی متولد می شوند. بسیاری از کودکان از "سوء تغذیه" نوازش رنج می برند و این کمبود یکی از عوامل ایجاد اختلال در رشد متعادل آنان است.

به خاطر داشته باشید که کودک شما چندین ماه پیش از تولد، به ضربان قلب و آهنگ صدای شما گوش سپرده است. شنیدن این اصوات و ارتعاش های آشنا، دوباره به او احساس امنیت و اطمینان خاطر می دهند. لمس کردن، در آغوش گرفتن و چسباندن نوزاد به قفسه ی سینه، به منظور شنیدن صدای قلبتان و زمزمه های شیرین در گوش وی، می تواند باعث آرامش و راحتی او شود.

وقتی به موجودی مستقل تبدیل گشت، می بایست زمانی را بین شناخت نیازهایش و مرتفع نمودن آن ها طی کرده تا با محیط سازگاری یابد و درک کند که موجودی مستقل است. بنابراین در آغوش بودن، نوازش شدن و تماس جسمانی، باعث رفع نیازها و هماهنگی وی با دنیای اطرافش می شود.

در آغوش گرفتن کودک واستنشاق رایحه ی سینه مادر در روزهای نخست موجب می شود خاطرات خوش دوران جنینی برای او یادآوری گردد و این امر احساس امنیت را در کودک بارور می سازد.

شش ماه اول بعد از تولد، مهم ترین دوره ی رشد نوزاد محسوب می گردد. به همین خاطر، برقراری ارتباط عمیق عاطفی از طریق لمس و ماساژ وی، بسیار حائز اهمیت است.

پوست وسیع ترین عضو حسی محسوب می شود. موجود انسانی به خوبی به لمس پاسخ می دهد. بیش از پنج میلیون گیرنده ی لمسی روی پوست و پنج هزار در یک بند انگشت وجود دارند. لمس و ماساژ باعث ثبات سیستم عصبی کودک شده و اصولاً حواس پنجگانه ی او همراه با تماسِ فیزیکیِ نزدیک، رشد کرده و هماهنگ می شود.

ماساژ اولین قدم در جهت شکل گیری رفتار هوشمندانه در کودک است.

آینده ی کودکتان در دستان شماست!

لمس و ماساژ کودک نه تنها راهی است برای عشق ورزیدن و عمیق تر ساختن ارتباط عاطفی مادر و نوزاد، بلکه مطابق تحقیقات به عمل آمده، ماساژ نوزادان زودرس سه بار در روز و هر بار به مدت ده دقیقه، به طور معجزه آسا موجب شده است ـ بدون این که مقدار تغذیه شان بیشتر باشد ـ 47% سریع تر از دیگر کودکانی که ماساژ را تجربه نکرده اند، وزن بگیرند. چرا؟

نه تنها که جذب غذا توسط دستگاه گوارش در این کودکان بهتر انجام شده و خواب عمیق تری نسبت به سایر کودکان داشته اند، بلکه همچنین موجب شده است که مشکلات تنفسی کمتری داشته باشند. لمس و ماساژ نوزاد، می تواند فواید مشابهی نیز برای کودکانی داشته باشد که به موقع به دنیا آمده اند.

منبع: کتاب کوچک آرامش نوزاد ـ دکتر فیروزه روستا