لالای فرشته

نکات تربیتی نخبه پروری

محققان معتقدند «هوش» علاوه بر زمینه ژنتیک، تا حدی هم اکتسابی است و در طول زندگی و به نسبت شرایط محیطی از آغاز تولد تا بزرگسالی و بر اساس آموزش های فرد در او شکل می گیرد، راه هایی را برای تقویت آن پیشنهاد می کنند. به نظر می رسد که هوش انسان، هم ارثی و هم اکتسابی است.

شما هم می توانید از این ۹ روش برای باهوش تر کردن فرزندتان استفاده کنید.

1- بازی برای هوش

شطرنج، جدول، پازل، سودوکو (جدول اعداد) و دیگر بازی های فکری، همگی برای مغز کودک همچون ورزش هستند.

2- در جست وجوی دانش باش

محققین معتقدند که والدینی که کودکان خود را به ارائه نظرات و ایده های جدید تشویق کرده و کنجکاوی آنها را مورد توجه و احترام قرار می دهند، درس بزرگی به آنها داده اند. از کودکانتان در زمینه سرگرمی ها و علایقشان سؤالاتی بپرسید و از کنجکاوی آنها حمایت کنید، نکات و موارد جدید مربوط به سرگرمی هایشان را به آنها یاد دهید و برای تشویق کنجکاوی هایشان، آنها را به گردش های آموزشی ببرید.

3- ورزش، ورزش، ورزش

مطالعات گروهی از دانشمندان آمریکایی نشان داده ارتباط مستقیمی‌ بین فعالیت های ورزشی کودکان دبستانی و موفقیت تحصیلی آنها وجود دارد. بنا بر تحقیقات این گروه، شرکت کردن کودکان در فعالیت های ورزشی، افزایش میزان اعتماد به نفس، مهارت در کارهای گروهی و توانایی های مدیریتی و رهبری را به دنبال دارد.

4- الفبای موسیقی، الفبای هوش

شاید شنیدن سر و صدای ناهنجار کودکتان در حالی که مشغول تمرین نوازندگی و آموختن موسیقی است اصلا لذت بخش نباشد اما باید بدانید که این سرگرمی لذت بخش کودکان، یکی از مواردی است که نیم کره راست مغز آنها را پرورش می دهد.

5- شیر مادر، عصاره هوش

شیر مادر اولین غذای مغز کودک است. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که شیر مادر از ۲ جهت برای کودک مفید است؛ یکی اینکه از خطر احتمالی ابتلای کودک به بیماری جلوگیری می کند و دیگر اینکه به تنهایی یک غذای کامل برای نوزاد است. دانشمندان دانمارکی به این نتیجه رسیده اند که تغذیه نوزاد از سینه مادر، کودک را هم سالم تر و هم باهوش تر می کند.

6 - کامپیوتر در خدمت هوش

ما در مورد انواعی از بازی های کامپیوتری صحبت می کنیم که مهارت های فکری و استراتژیک و قدرت تصمیم گیری و خلاقیت کودک را پرورش داده و کارگروهی را به او آموزش می دهند. امروزه در دنیا بعضی شرکت های معتبر ساخت بازی های کامپیوتری، در تلاش هستند تا بازی های آموزشی ای بسازند که پرورش دهنده حافظه و توانایی های ذهنی کودکان خردسال (حتی کودکان نوپا) باشند. تحقیقات اخیر نشان می دهد کودکانی که انواع بازی های کامپیوتری آموزشی را بازی می کنند، نسبت به آنهایی که این بازی ها را تجربه نکرده اند از قدرت درک و تجسم تصویری بیشتری برخوردارند. جالب است بدانید معلمان بریتانیایی، امروزه در کلاس های درسشان از انواع بازی های کامپیوتری آموزشی استفاده می کنند.

7 – صبحانه یادت نره

نتایج معتبر تحقیقات دقیقی که در دهه ۷۰ میلادی انجام شده، نشان داده است که خوردن صبحانه باعث تقویت حافظه، تمرکز و قدرت یادگیری می شود. کودکانی که صبحانه نمی خورند، معمولا زودتر خسته شده و کم طاقت تر و زودرنج تر هستند. این دسته از کودکان نسبت به آنهایی که روز خود را با خوردن صبحانه شروع می کنند، از سرعت عمل کمتری برخوردارند. با وجود کمبود وقت و برنامه های روزانه شلوغ امروزی، شاید کمتر کسی فرصت پیدا کند که هر روز بنشیند و صبحانه مفصلی نوش جان کند. اما کودک خود را حتی فقط با خوردن یک لیوان شیر هم شده، صبحانه خورده، روانه مهد کودک یا مدرسه کنید تا تمرکز بیشتری داشته باشد.

8- خوب بخور تا باهوش بشی

قند، چربی های اشباع و دیگر خوراکی های بی فایده را از برنامه غذایی کودکان حذف کنید و به جای آن، مواد مغذی و مفیدی که به رشد ذهنی آنها کمک می کند، جایگزین کنید. سال های اولیه دوران کودکی ـ به‌ویژه ۲ سال اول ـ بسیار اهمیت دارد و لازم است تمامی‌ مواد لازم را در رژیم غذایی کودک قرار دهید. برای مثال رشد شبکه مغزی کودک نیاز شدیدی به میزان کافی آهن دارد چرا که در کودکان دچار کمبود آهن، جریان اعصاب کند می شود. همچنین تحقیقات انجام شده نشان می دهد که میزان مقاومت در برابر بیماری ها در کودکانی که تغذیه سالمی‌ ندارند بسیار کم است. بنابراین تغذیه نادرست باعث می شود کودکان از مدرسه و همسالان خود عقب بمانند و دچار افت تحصیلی شوند. پس اگر می خواهید کودکتان در مدرسه نمره بهتری بگیرد، به تغذیه او هم توجه کنید.

9- دوستی که هوش هدیه می دهد

کتاب یکی از روش های مفید قدیمی ‌است که امتحان اش را پس داده اما بعضی مواقع در مقابل روش های تکنولوژیک امروزی برای تقویت هوش، دست کم گرفته می شود؛ در حالی که کتاب قابل دسترس ترین، کم هزینه ترین و در عین حال موفقیت آمیزترین روش برای آموزش و رشد ذهنی کودکان در تمامی ‌سنین است. برای کودکانتان از سنین پایین تر کتاب خواندن را شروع کنید. آنها را برای عضویت در کتابخانه ثبت نام کنید و کتابخانه منزلتان را پُر از کتاب کنید.