لالای فرشته

گام پنجم

دوران شیردهی

مادرانی كه توفیق دارند از شیری كه محصول لقمه حلال است به فرزند خود بنوشانند، هم چنین مادرانی كه با وضو به فرزند خود شیر می دهند و با ذكر و یاد خدا سینه بر دهان فرزند قرار می دهند، قطعاً در تربیت نسل مهدی باور و مهدی یاور توفیق بیشتری خواهند داشت.

تأثیر شیر مادر در پرورش شخصیت معنوی فرزندان، امری مسلم و غیر قابل انكار است. حكایات زیبایی كه از زندگی برخی علمای بزرگ و مفاخر دینی ما ذكر شده، به خوبی بیانگر نقش شیر مادر در شكل گیری شخصیت معنوی فرزندان است. مادر شیخ انصاری كه فرزندش، از مفاخر بزرگ عالم تشیع است، وی می گوید: «من درباره ی پسرم، توقع بیشتری داشتم؛ زیرا در دو سالی كه او را شیر دادم، هیچ وقت بدون وضو نبودم. حتی در نیمه شب بلند زمستان، یخ حوض را می شكستم و وضو می گرفتم، سپس بچه ام را شیر می دادم. هیچ گاه بدون بسم الله سینه بر دهان فرزندم نگذاشتم».

هم چنین مادر مرحوم آیت الله مقدس اردبیلی می گوید: «هرگز لقمه ای شبهه ناك نخوردم. قبل از شیر دادن، وضو می گرفتم. هرگز چشم به نامحرم نینداختم و در تربیت او كوشیدم».

والدین حضرت امام خمینی رحمه الله علیه نیز بسیار كوشیدند برای شیردهی فرزند بزرگوار خود دایه ای بیابند كه از روزی كاملاً حلال استفاده كند. آنان پس از یأس از یافتن چنین دایه ای با خانمی قرار گذاشتند در طول شیردهی این فرزند، حتی یك لقمه از غذای خود استفاده نكند و تمام ارتزاق وی از غذایی باشد كه برای او می آورند.

همه این حكایات زیبا، بر اهمیت دوره شیردهی و تأثیر آن بر شخصیت فرزندان دلالت دارد.

مادری كه شیر او آمیخته با ذكر و یاد حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف است و در طول شیردهی، ذكر و یاد امام زمان خود را بر دل و زبان دارد، قطعاً عشق و علاقه اش به فرزند، منتقل می شود، چرا كه تحقیقات روان شناسان حاكی از این مسئله است كه كلیه عواطف، علقه ها و دل بستگی های مادر؛ هنگام شیر دادن به فرزند هم منتقل می گردد.